Jak odstranit kloboučky

Dobrý den,
mám dvouměsíční holčičku narozenou v termínu. Bohužel při porodu vdechla plodovou vodu, tak jsem jí k sobě dostala až po třech dnech (laktace se rozběhla krásně). Chodila jsem 3x denně kojit na neonatologické oddělení, kde se malá přisála jen přes kloboučky. 
Chtěla bych kloboučky odstranit, ale moc se mi nedaří. Mám hodně mléka a malá se nemůže přisát, protože mléko kape samo a má pak celou pusinku od mléka a přisátí jí nejde. Jde nám pouze boční poloha (po chvíli co pije z kloboučku a mléka ubyde). Poloha v sedě (poloha madony) nám bez kloboučku nejde vůbec. Málá otvírá pusinku, ale nejde jí vůbec se chytit. Mám ploché bradavky, ale nosím formovace bradavek od medely. Čím víc mléka mám, tím víc je prso nalité a bradavka plošší. 
Nevím co s tím. Budu ráda za každou radu.
Děkuji za odpověď.

 

Milá Pavlínko,

Je skvělé, že se snažíte kloboučky postupně odbourat, má to veliký význam. V této situaci by vám pomohlo sejít se s poradkyní osobně. V tomto seznamu najdete poradkyni ze svého okolí:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Klíčovým krokem je využívat fyzický kontakt s miminkem, zejména kontakt kůže na kůži a společné spaní. Položte si miminko k sobě na hruď mezi prsy, vysvlečené jenom do plenky tak, abyste byly v kontaktu kůže na kůži. Můžete to dělat během spaní, když si s ním lehnete do postele anebo když si ho jenom v plence dáte do nosítka nebo do šátku na nošení dětí. Umožněte miminku, ať se v kontaktu s vámi dostatečně vyspí, a poté ho při prvních příznacích probouzení co nejdřív dávejte na prs - nechejte ho pít, pokud pije na prsu samo, a pokud přestává pít, pomozte mu získat více mléka stláčením prsu. Pokud už nepije i přes stlačování, nabídněte mu druhý prs. Pokud se pořádně napije, nechejte ho znovu se dobře vyspat v kontaktu s vámi. Obecně jsou miminka nejvíce ochotna se přisát, když se probouzí (ještě než otevřou oči) a u usínání. Také pomáhá společná koupel a jakékoliv jiné příležitosti s intenzivním fyzickým kontaktem. K přisání miminko motivuje silný tok mléka, proto i když se vám zdá, že mléka je dost může pomoct tvorbu ještě zvýšit, ale toto se nedá přes internet vyhodnotit a je potřeba, aby poradkyně viděla kojení a vyhodnotila, co přesně pomůže. To, že se miminko od prsu odtahuje je pravděpodobněji způsobeno tím, že se ještě jenom učí přisávat bez kloboučku, snaží se přisát stejně jako na klobouček (což na prsu nefunguje, protože přisání a pití přes klobouček je úplně jiné než přisání a pití přímo z prsu), a proto si neumí dobře regulovat tok mléka. Bude ještě potřebovat čas a pomoc, aby se naučilo správně přisávat a pít.

 Zkuste postupovat podle těchto bodů:

·        Zjistěte od zkušeného laktačního poradce, jak dosáhnout co nejlepší polohu a přisátí. ​ ​ Je však klíčové upravit polohu tak, aby bylo dosáhnuto co nejideálnějšího přisání. Podívejte se na tento článek o různých polohách při kojení a jak přisání co nejvíce upravit a zkuste zdokonalit přisání, pokud to půjde: https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

·        Nejvyšší šance, že se dítě přisaje, jsou těsně po probuzení (bez změny polohy, ještě předtím než miminko otevře oči), v noci anebo při pohupování (např. na gymnastickém míči). Přidat k pokusům o přisávání pohyb je sice náročné, ale toto nesmírně pomáhá. Hodně to ulehčují pomůcky jako gymnastický míč, houpací křeslo, šátek či nosítko. Dá se mírně houpat i v sedě jenom trupem, a takto uklidnit miminko u přisávání.

·        Pokud se dítě přisaje na prs, začne sát a pít (naučte se, jak zjistit, že dítě opravdu získává na prsu mléko - viz materiály Správné přisátí a videa)

·        Pokud se dítě nepřisaje, nenuťte jej zůstat na prsu, nezabere to. Buď začne být zoufalé nebo se úplně vzdá. Dejte ho pryč od prsu, uklidněte ho (třeba houpáním) a zkuste to znovu. Je lepší zkoušet dávat jej na prs a dolů několikrát, než ho tlačit na prs, když se nepřisává. Nutit dítě na prs nebude fungovat a může způsobit, že dítě bude prs odmítat ještě úporněji.

·        Pokud dítě odmítá prs, nečekejte, až začne být naštvané. Vyzkoušejte ho krmit pár sekund až minutu nebo dvě po prstu a pak to zkuste znovu, možná na druhé straně. Krmení po prstu má primárně sloužit k tomu, aby se dítě připravilo na přisátí se na prs, ne abyste se vyhnuli používání lahve. ​ Stejně může fungovat chvilku krmit dítě přes klobouček a po chvilce zkusit přisání na prs znovu. Jak krmit po prstu: 

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/krmeni-po-prstu-a-z-poharku/​

·        Pokud se dítě nepřisaje, dokončete krmení jakoukoliv metodou, která vám připadá být nejjednodušší. Krmení pohárkem funguje a je lepší než láhev.

·        Používání laktační pomůcky na prsu může pomoci, často však vyžaduje pomoc dalšího člověka. Dítě se s větší pravděpodobností přisaje, pokud je tok mléka rychlý. Laktační pomůcka zrychluje tok mléka.

Zkušenosti s odbouráváním kloboučků jsou různé. Některým ženám fungovalo, když klobouček odložily ze dne na den a když se dítě odmítlo přisát, odstříkaly a dokrmily pohárkem. Pro jiné byl tento postup příliš namáhavý a vysilující a nedařilo se jim dítě dokrmit dostatečně, což pak vedlo k těžkostem při uklidňování a uspávání. Druhý postup může trvat déle, protože dítě se sáním na kloboučku uklidňuje a nemá takovou motivaci jako u prvního postupu snažit se přisávat na prs. Rozhodnutí, který postup a v jaké intenzitě, budete zkoušet, by mělo vycházet z vašeho poznání dítěte a vaší rodinné situace, můžete se poradit s poradkyní osobně.

 

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".