IVF a kojení

Dobrý den, mám 16ti měsíčního chlapečka. Nyní se chystáme na IVF cyklus. Striktně mi bylo zakázánopokračovat v kojení. Prý by nebyl zaručen výsledek. Tomu upřímně nevěřím a není to pro mne důvod k ukončení kojení. Kojim cca jen 3x za den. Nicméně vnímám, ze je to pro syna důležité emoční pouto a chci, aby kojení přestalo z jeho rozhodnutí až bude připraveny.Co je pro mne ale podstatne, zda hormonální léky, které mám užívat, mohou nějakým způsobem ohrozit malého syna, kterého nechci omezit v kojení. Pokud ano, pak samozřejmě skončím. Ale nepřijde mi “fér” omezit jedno dítě kvůli druhému.
Musím říci, ze jsem už nešťastná a nevím jak se rozhodnout.
Byla mi naordinovana elonva a bemfola.
Moc Vám děkuji za odpověď a radu.

Kojicí matky se často nesprávně dozvědí, že před umělým oplodněním už nemají kojit. Jedním z důvodů je, že kojení staršího dítěte se nesprávně nepovažuje za důležité, a proto se jeví jednodušší matce kojení zakázat, a nehledat informace, jestli je možné, aby v určité situaci bylo možné v kojení pokračovat. Někdy se argumentuje tím, že během kojení se nedokáže vložené embryo uchytit, protože kojení způsobuje kontrakce dělohy, které způsobují potrat (toto není pravda). Dalším častým důvodem je léčba, kterou má žena podstoupit. Léky jsou relativně dobře prozkoumaná záležitost, je známá jejich farmakokinetika, často jsou známé studie a případové studie o kojicích matkách, které léky užívaly. Exitují knihy, které každý jeden lék popisují z mnoha hledisek a kategorizují je z hlediska kojení a bezpečnosti při kojení. Když odpovídáme na otázky o lécích, každou jednu otázku pečlivě zvažujeme (stejně jako jiné otázky). Otázky o lécích v případě potřeby konzultujeme se světovými odborníky, kteří se tímto tématem zabývají desetiletí: Prof. Thomas Hale, prof. Gideon Koren, prof. Jack Newman. Často konzultujeme daný lék minimálně s jedním z těchto odborníků, někdy i se všemi třemi. Léky, které byste potřebovala užívat se budou vylučovat do mateřkého mléka ve stopových, zanedbatelných množstvích, které nemají jak ovlivnit kojené dítě. Nemluvě o tom, že tato léčba zásadním způsobem sníží tvorbu mléka téměř na nulu, takže nejenom že v mateřském mléce budou absolutně zanedbatelná množství léčiva, ještě se i významně sníží tvorba mléka.

Můžete se podívat na podobné otázky a odpovědi, kde se dočtete více informací.
 
 
 
 
 

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".