Intenzita kojení

Dobrý den, máme chlapečka, kterému je 15 dní. Přijde mi, že si říká o mléko příliš často (i třeba už po hodině). Kdykoliv ho dám k prsu, pricucne se a pije. Doktor nám na poslední kontrole říkal, že máme krmení protahovat aspoň aby bylo po 3 hodinách. Ale já nevím jak toho úplně docílit. Dudlík nám malej nebere. Doktor říkal, že prý na konci mléka je teprve jakýsi tuk, který miminkam dodá pocit nasycenosti. Je ale možné že mám více mléka než miminko dokáže vypít? Přijde mi že kdykoliv dopije a již odmítá znovu tak po zmáčknutí bradavky mléko stále teče. Mám zbytek odstrikavat a dokrmovat tím? Ráda bych aby bylo krmení po delších intervalech ale nevím si rady jak na to. A to mi při kojení pokaždé usne, musím ho budit.
 
Dobrý den, milá Ivo,
 
Gratuluji k miminku! Nezoufejte, takovéto otázky jsou v prvních týdnech i měsících běžné! Celé se to bude postupně zlepšovat.
 
To, co popisujete, spíše může znamenat, že je potřeba zapracovat na zlepšení příjmu miminka a případně i zvýšit tvorbu. Není lehké toto přesně zjistit přes internet, doporučila bych vám vybrat si poradkyni z tohoto seznamu a sejít se s ní, aby se mohla podívat, jak miminko pije a pomoct vám zlepšit příjem miminka.
 
 
Rady, které jste dostala od pediatra, jsou už zastaralé, a není to pravda. Je důležité, abyste kojila dle potřeb miminka bez ohledu na to, jak často to bude, ale zároveň je z vašeho opisu zjevné, že je potřeba něco na kojení zlepšit. Toto můžete přesně zjistit společně s poradkyní. Než se s poradkyní sejdete, zkuste udělat tyto kroky:
 

Je zajímavé, jak moc se dá pomoct už samotnou úpravou polohy a přisání – toto může opravdu nesmírně pomoct a jde o pomoc okamžitou.

Společně s poradkyní byste měla udělat tyto kroky:

1) Naučit se, jak mimino správně přikládat:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-se-prisava/

Výsledkem jakékoliv správné polohy by mělo být správné asymetrické přisání, při kterém dolní ret miminka pokrývá větší část dvorce než horní ret a nos se prsu nedotýká. Od správného přisání závisí dobré pití miminka. Poradkyně při kojení zkontroluje uzdičku pod jazykem miminka, která může způsobovat část situace, kterou popisujete.

A též se podívejte na fotky různých poloh při kojení a toho, jak v nich dosáhnout správné asymetrické přisání:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte se, jak pomoct miminku stlačováním prsu, aby vypilo více mléka

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/stalcovani-prsu/

Podívejte se na videoukázky přisávání a pití a zkuste je napodobit:

https://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Krom toho je důležité, aby miminko nedostávalo ani láhev, ani dudlík a klobouček - protože toto všechno může situaci jenom zhoršovat.