dítě odmítá veškeré UM

Dobrý den,dítě má 13 měsíců,je od porodnice plně kojen,ó mléko už přicházím,a snažím se ho naučit na UM,je zvyklí usínat u kojení,jak ho mám odnaučit,prsa začínají bolet když saje,v noci se budí celkem často,tak nevím jak mám naučit na umělé mléko,děkuju za radu

 

Milá Adélo,

doporučujeme vám sejít se s poradkyní při kojení, kterou si vyberete z tohoto seznamu podle místa bydliště, a která vám může pomoci zjistit, proč došlo k poklesu tvorby mléka a tvorbu zvýšit. Také vám poradí, jak zlepšit synovo spaní, abyste se lépe vyspala, a jak odstranit bolest při kojení.

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Vaše dítě může a má být kojené i dále. Cokoliv jiného ještě pro něj i teď představuje rizika. Nekojené děti, případně děti, u kterých bylo kojení ukončeno brzy (Světová zdravotnická organizace doporučuje kojit minimálně 2 roky), mají studiemi dokázáné statisticky vyšší riziko toho, že budou častěji nemocné, že jejich nemoci budou mít těžší průběh, že některé nemoci pravděpodobněji dostanou, že jejich léčba bude trvat déle, že budou mít horší výsledky ve škole, budou se hůře chovat, mají vyšší riziko obezity, srdečních onemocnění, horší vývin zraku, čelisti, ústní dutiny, vyšší riziko ekzémů, atd. To, že to nevidíme u každého nekojeného dítěte, neznamená, že to neplatí pro nekojené děti jako skupinu. To ovšem není všechno, nekojení přináší rizika i pro zdraví matky. Ženy by měli krom jiného kojit i pro své zdraví. Kojení patří mezi hlavní nástroj prevence rakoviny prsu. Kojené je také prevencí pro rakovinu vaječníků, dělohy a endometrie, chrání před osteoporozí, snižuje potřebu inzulínu diabetiček během kojení, kojící matky po porodu zpravidla rychleji zhubnou. Mnoha zdravotním problémům, se kterými ženy později v životě často bojují by se dalo zabránit právě kojením, a to zejména v délce několika let.

Doporučujeme vám sejít se s poradkyní z výše uvedeného seznamu co nejdřív, abyste společně mohli zvýšit tvorbu mléka, opět nalákat dítě k prsu, a pokračovat v kojení tak jako doposud.

Tento materiál popisuje, jak dále postupovat pro zvýšení tvorby: https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-zvysit-prijem-materskeho-mleka/

Tento materiál obsahuje výčet nejčastějších důvodů snížení tvorby, přečtěte si je a zkuste je odstranit:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/pomale-pribyvani-po-predchozim-dobrem-pribyvani/

Nekojené dítě v tomto věku se nepotřebuje naučit pít umělé mléko. Přečtěte si toto stanovisko:

https://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/pokracovacie-mlieka/

ve kterém Světová zdravotnická organizace krom jiného trvá na tom, že pokračovací mléka jsou nejenom nepotřebná, ale pokud se používají jako náhrada mateřského mléka od 6 měsíců a později, jsou i nevhodná. Současné složení pokračovacích umělých mlék vede ke zvýšenému příjmu bílkovin a sníženému příjmu esenciálních masných kyselin, železa, zinku a vitamínů skupiny B ve srovnání s doporučeními Světového zdravotnické organizace pro přiměřený růst a vývin kojenců a dětí.

 

Pokud by se vám nepovedlo udržet kojení, váš syn by už v tomto věku měl dostávat jenom příkrmy a běžnou stravu a pití. Můžete si přečíst tento článek:

https://kojim.webnode.cz/news/prikrmy/

 

Přečtěte si aj tuto odpověď z poradny, která se týká krom jiného aj nočního odstavení.

https://kojim.webnode.cz/news/problematicke-odstaveni/

 

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".