da se znovu rozkojit?

6tydnu
Vzdy uz v porodnici bylo kojeni i s dokrmem ( prst..pak i lahev )
Pri kojeni me vzdy bolelo jakou silou maly sal. Myslim ze prisati bylo dobre..ale mam prsa citliva a kdyz sal, bolelo to snad az do zeber
Po snažení se o uplne rozkojeni jsem to skrz bolestivost pak uz nesnesitelnou vzdala..ale je mi to lito. Je to 2 tydny co jsme plne na UM ale chtela bych kojit. Napadlo me zda lze jeste kojeni nastartovat.

 

Milá Petro,

 

ve vašem případě je možné opět se vrátit ke kojení. 

Doporučujeme vám v této situaci spolupracovat s poradkyní při kojení osobně. Najděte si poradkyni z tohoto seznamu z vašeho okolí:

www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

 

Poradkyně vám poradí:

- jak miminko opět přilákat ke kojení

- jak předcházet bolesti bradavek v případě, že se znovu začne kojit - tady je důležité, že poradkyně dokáže aj zkontrolovat podjazykovou uzdičku miminka, která může výrazně zhoršovat bolesti bradavek během kojení

- jak zjistit, kdy miminko pije na prsu, a jak posoudit vydatnost kojení, abyste uměla posoudit, jestli je potřeba miminko dokrmovat a kolik

 

Kroky, které vám pomůže poradkyně realizovat a které mohou pomoci jsou blíže popsané tady:

1) Naučit se, jak mimino správně přikládat:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-se-prisava/

Podívejte se také na videoukázky přisávání a pití a zkuste je napodobit. Též se podívejte na fotografie správného přisátí.

2) Abyste se vyhnula láhvi, potřebujete se naučit krmit miminko jiným způsbem, což vám také ukáže poradkyně:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/krmeni-po-prstu-a-z-poharku/

3) Pokud by se miminko nepřisávalo, začněte si odsávat anebo odstřikovat mléko - alespoň 8x denně po 20 minut z obou stran, z toho alespoň jednou v noci Podívejte se, co více dělat, když se miminko nepřisává:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/dite-se-neprisava-k-prsu/

Podívejte se také na tento článek o tom, jak dokrmovat přímo na prsu, když už se miminko začne přisávat:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-lze-alternativne-dokrmovat/

Miminka se učí kojit právě kojením. Sání na prsu je mnohem více nž jenom příjem mateřského mléka. I proto má smysl snažit se o to, abyste své miminko naučila sát na prsu.

4) Krom toho je důležité, aby miminko nedostávalo ani láhev, ani dudlík a klobouček - protože toto všechno může situaci jenom zhoršovat. Pokud by bylo miminko ochotné se přisát, je důležité zabezpečit mu výborný tok mléka, např. dokrmovaním přímo na prsu.

5) Budete potřebovat zásadně zvýšit tvorbu mléka prostředky, které vám doporučí poradkyně v osobním kontaktu:

https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-zvysit-prijem-materskeho-mleka/

6) Klíčovým krokem je využívat fyzický kontakt s miminkem, zejména kontakt kůže na kůži a společné spaní. Položte si miminko k sobě na hruď mezi prsy, vysvlečené jenom do plenky tak, abyste byly v kontaktu kůže na kůži. Můžete to dělat během spaní, když si s ním lehnete do postele anebo když si ho jenom v plence dáte do nosítka nebo do šátku na nošení dětí. Umožněte miminku, ať se v kontaktu s vámi dostatečně vyspí, a poté ho při prvních příznacích probouzení co nejdřív dávejte na prs - nechejte ho pít, pokud pije na prsu samo, a pokud přestává pít, pomozte mu získat více mléka stláčením prsu. Pokud už nepije i přes stlačování, nabídněte mu druhý prs. Pokud se pořádně napije, nechejte ho znovu se dobře vyspat v kontaktu s vámi. Obecně jsou miminka nejvíce ochotna se přisát, když se probouzí (ještě než otevřou oči) a u usínání. Také pomáhá společná koupel a jakékoliv jiné příležitosti s intenzivním fyzickým kontaktem. K přisání miminko motivuje silný tok mléka, proto je úplně klíčové zvýšit tvorbu mléka. Pokud by se miminko nepřisálo, nakrmte ho z pohárku/kalíšku a buďte s ním v kontaktu kůže na kůži.

Poradkyni vyhledejte co nejdřív, potřebujete okamžitou a intenzivní pomoc.

 

 

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".