Cumlání prstů, palečka

Miminka si někdy kolem 3. měsíce začnou sát pěstičku, protože v tomto období objeví ručičky, a takovéto chování tedy může být normální. U miminka, které dobře přibývá a na prsu spokojeně pije, je cucání pěstičky běžným vývojovým stadiem, ve kterém objevilo své ručičky. Některá miminka si občas oblizují prsty anebo pěstičku jako součást normálního chování – nejedná se tedy o sání „ze zlozvyku“ a v takovém případě s tím poměrně rychle přestanou.

To, že si dítě saje pěstičku anebo prsty, není důvod na dávání dudlíku. Ani dudlík ani palec nejsou ideální z hlediska rozvoje čelisti a správného vývoje ústní dutiny. Žádný dudlík není „ortodontický“. Správný rozvoj čelisti, pater a celé ústní dutiny zabezpečuje kojení.

Namísto nabízení dudlíku je při sání ručiček potřebné podniknout následující kroky:

1) Zjistit, zda se miminko dostatečně kojí. Některá miminka si sají ručičky, když se v důsledku snížené tvorby mléka sníží tok mléka. Sání pěstičky či prstů může být prvním znamením snížené tvorby mléka. Miminko v takovémto případě není úplně spokojené na prsu a potřebu sát si nahrazuje sáním mimo něj. Vyhodnotit tvorbu mléka je možné pozorováním kojení (tzv. pauz v bradě). Pomůže vám poradkyně při kojení, se kterou se setkáte osobně.

2) Někdy si miminka cucají prsty anebo pěstičku proto, že nemají možnost být dostatečně dlouho na prsu. Jejich potřeba sát tedy není dostatečně naplněna. V takovém případě pomůže miminku nabídnout prs, čímž předejdete cumlání pěstičky či prstů. Miminka můžou chtít být na prsu aj velmi dlouho. Ke skloubení potřeby miminka sát na prsu, vašich potřeb a potřeb ostatních členů rodiny vám může pomoct nosítko anebo šátek na nošení dětí, ve kterém se dá kojit a zároveň se věnovat dalším činnostem. Může být také nápomocné poradit se s poradkyní při kojení, která vám může dát praktické tipy dle vaší situace a potřeb.

Pokud si dítě cumlá ručičky nebo palec kvůli snížené tvorbě mléka, většinou při kojení miminka na prsu chvíli pijí, poté se začne tok mléka zpomalovat a pijí méně intenzivně než na začátku a následně se prsu pustí (případně se na prsu aj vztekají) a namísto dalšího pití si sají pěstičku. Pokud cucání pěstičky nahrazuje pití na prsu, tak je potřebné podniknout kroky na nápravu dané situace, která má někdy tendenci se zhoršovat. Neplatí pravidlo, že „kdyby bylo miminko hladové, tak by se přisálo a pilo“. Cucáním pěstičky si totiž může nahrazovat sání na prsu. Sání pěstičky není znamením, že se dítě dostatečně najedlo. Takováto situace se následně může projevit nižším váhovým přírůstkem, například v průběhu následujícího měsíce. Klíčem k řešení této situace je zvýšit tvorbu mléka (https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-zvysit-prijem-materskeho-mleka/) a mezičasem postupovat přesně podle tohoto návodu (https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-prekonat-bojkot-pri-kojeni/). Tyto situace si vyžadují hodně úsilí a trpělivosti a často trvá dlouho, než se to začne zlepšovat, přičemž zvyšování tvorby je klíčové.

Z hlediska dalšího pokračování kojení, vývoje ústní dutiny jako i samotného palce (někdy se dlouhodobým cumláním deformuje i samotný palec nebo nehet) je důležité, aby dítě naplňovalo svou potřebu sát na prsu, a ne mimo něj. V případě, že si už zvyklo cumlat jiný předmět, může to být těžké. Pomůže zkoušet využívat ty správné okamžiky, kdy je dítě ochotné učit se a spolupracovat, ale snažit se vyhýbat jeho hněvu nebo pláči. Snažte se mu jemně ukázat, že je příjemné být na prsu. Obecně pomáhá zintenzivnit nošení, fyzický kontakt, začít spát v jedné posteli, často nabízet prs, snažit se zaměňovat paleček za prs, když děťátko už téměř spí, atd. Zpočátku to není jednoduché, ale tato změna je možná a důležitá pro budoucnost. Oplatí se to řešit, protože potřeba děťátka sát trvá poměrně dlouho. Pokud si svou potřebu sát děťátko už v prvních měsících uspokojuje palečkem, nemusí být jednoduché zamezit tomu později i ve věku 3 či 4 roků, a často to děti vyžadují u usínání tak, jako je mnoho let pro dítě uspokojující usínat na prsu. Avšak z dlouhodobého hlediska je velký rozdíl mezi usínáním na prsu kojením a za pomoci cumlání palce - sání prsu totiž, na rozdíl od sání palce, podporuje správný vývoj čelisti, ústní dutiny a zubů.

Je lepší prst rodiče anebo dudlík?

Některé články nabízejí rodiče, aby místo dudlíku používali svůj prst pro uklidnění miminka. I prst i dudlík jsou ovšem náhrady prsu, které uspokojují potřebu sát. Obojí se spojuje s podobnými riziky a obojí může vést k potížím s kojením. Je ideální nepoužívat ani prst ani dudlík. Prst rodiče je sice mnohem osobnější a kontaktnější způsob péče o miminko než dudlík, ale může vést k podobnému typu chování jako u dětí zvyklých na dudlík, a sice:

1) Prst rodiče podobně jako dudlík poskytuje miminku nulový (žádný) tok mléka a může ho tudíž v určitých okamžicích (např. při usínání) začít upřednostňovat před prsem. Sání prstu může, podobně jako dudlíku, postupně a nenápadně snižovat tvorbu mléka, protože místo sání prsu (které zvyšuje/udržuje tvorbu mléka), miminko stráví čas na prstu.

2) Miminko saje prst jinak než při kojení na prsu a i přisání je jiné. I při největší snaze to není to samé jako kojení.

3) Mlaskání při kojení je jeden z možných projevů používání prstu na uklidňování miminka - může to být důsledek změny ve způsobu sání a také snížené tvorby mléka. Mlaskání může být někdy prvním příznakem změny v chování miminka v důsledku používání prstu. Mlaskání může způsobovat aj přirostlá uzdička pod jazykem miminka.

4) Dlouhodobé používání prstu může také negativně ovlivnit vývoj ústní dutiny a pater.

5) Změna ve způsobu sání společně s potenciálním snížením tvorby mléka může vést k bolestivosti bradavek.

6) Domluvte si setkání s poradkyní při kojení a vytvořte si spolu plán jak citlivě a postupně přestat prst používat a jak miminko uklidnit jinými metodami, aby bylo spokojené.

 

Převzato z www.mamila.sk, 2016

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předešlého svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu porušujícím Mezinárodní kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) a v znění pozdějších rezolucí WHA. Jestli nevíte, co to přesně znamená, napište nám na info@kojim.cz. Při použití článku uveďte: Převzato z www.kojim.cz.