Citlivé bradavky

Dobrý den, kojila jsem 9 měsíců bez problémů, ale poslední 2 týdny mám najednou hodně citlivé bradavky, nejedná se o žádnou bolest, jen jsou hrozně citlivé na jakýkoliv dotek, prádla, ručníku, sprchy, čehokoliv a kojení mi teď není příjemné, není bolestivé, ale je to nepříjemný pocit,jakoby lechtivý , docela u toho trpím , nejsem těhotná, a zhruba před týdnem jsem měla už třetí menstruaci od porodu, mohla až teď nastat nějaká hormonální změna? je možné že se to ještě upraví? dá se s tím něco dělat? děkuji za odpověď

 

Milá Barboro,

jednou z možných příčin takovéto citlivosti bradavek může být, jak říkáte, těhotenství. V první řadě by bylo dobré tuto možnost vyloučit.

Pozdní nástup bolesti bradavek v takovémto případě může být projevem infekce bradavek (a často také poškození bradavek, které se jeví jako pokousání dítětem anebo toho, že si dítě opírá zuby o bradavky, ale může to být spíše rána způsobena infekcí). Je pravděpodobné, že ve vaší situaci by stálo za to sejít se s poradkyní při kojení osobně:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

abyste společně mohly projít příčiny infekce bradavek, navrhnout účinnou léčbu, která by mohla vycházet z tohoto materiálu:

https://www.poradkyneprikojeni.cz/news/protokol-k-lecbe-kandidozy/

Společně s poradkyní projdete možné příčiny vzniku této situace, např. snížení tvorby mléka, podjazykovou uzdičku miminka a jiné.

Více si o příčinách vzniku bolesti bradavek a také několik obecných rad můžete přečíst tady (zatím jenom ve slovenštině):

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/boli-to/

 


Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".