Časté kojení 5-měsíčního miminka, mám dost mléka?

Dobrý den, mám 5.mesicni dítě, plně kojence, porodní hmotnost 2800gr,pote shodil na 2500gr. Prospiva dobře. Po narození jsme ho krátce museli dokrmovat mým odstrikanym mlékem ,pak se začal sám kojit každou hodinu, potom po max 2hod a u toho už zůstal-koji se takto dnem i nocí, vzhledem k tomu, že přes den téměř nespí. V noci se k ránu začíná budit i každou hodinu. Vždy hltavě jí. Je to pro mě velmi vyčerpávající, v podstatě jsem na pokraji svých sil. Nejsem si ani jistá, jestli mám dost mléka - prsa vůbec nejsou nalita, v noci jsou v podstatě prázdná,naliji se jen když se výjimečně podaří interval kojení protáhnout. Jedno prso je po prodelanem zánětu zřetelně méně naplněné. Nejsem si jistá, jestli prostě nemá hlad. Syn projevuje živý zájem o ostatní jídlo, premýšlím, že ho začnu dokrmovat,ale nerada bych přestala kojit. ZarovPiju čaj na zvýšení laktace, beru homeopatika... Víc mléka už moje tělo evidentně nevyprodukuje.

Přes internet je těžké vyhodnotit situaci spolehlivě. Z toho, co jste napsala, není patrné, jestli se opravdu jedná o nedostatečný příjem mléka miminkem. Doporučujeme vám proto sejít se s poradkyní z vašeho okolí osobně. Vyberte si poradkyni z tohoto seznamu:
 
Poradkyně vám pomůže vyhodnotit, jestli má miminko dostatečný příjem mléka, a případně vás naučí, jak mu můžete pomoct vypít více mléka. V tomto článku jsou popsány kroky, které můžete podniknout už nyní pro zlepšení příjmu mléka miminkem (kontakt kůže na kůži, nošení, zlepšení přisání a polohy, stlačování prsou, jak střídat prsy, užívání pískavice a benediktu na zvýšení tvorby).
 
Četnost kojení, jakou popisujete, je běžná. Sama o sobě nemusí znamenat žádný problém. Prsa se také nemusí nalévat, je to znak toho, že miminko pije všechno mléko, které je mu dostupné, což je dobře.
 
Doporučuje se zavádět příkrmy přibližně kolem ukončeného 6. měsíce věku. Toto číslo je orientační. Můžete začít dávat příkrmy v čase, kdy miminko začíná o příkrmy jevit zájem. Nabízejte mu jídlo často a nechejte ho sníst tolik, kolik bude chtít, někdy to bude málo a jindy více. Množství se bude zvyšovat postupně, nechejte miminko, ať jí dle svého zájmu vaší běžnou rodinnou zdravou stravu. Nemusíte nevyhnutně začínat mixovanou stravou, můžete dávat ochutnávat různé potraviny, které běžně jíte a o které projeví zájem. Není potřeba čekat 3 dny se zavedením další potraviny, můžete nabízet rozmanitou stravu od začátku. Příkrmy se navíc ke kojení přidávají. Příkrmy nemají kojení nahradit. Kojit můžete těsně před nabídnutím jídla, a i těsně po jídle, kdykoliv bude miminko jevit zájem. Více informací o zavádění příkrmu naleznete tady.
 
Také vás mohou zajímat články o tom, jak pokračovat v kojení po zavedení příkrmů.
 
Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".