Byliny na podporu laktace

Přečtěte si návod na to, co je potřebné udělat pro zvýšení tvorby mateřského mléka.

Vzhledem k tomu, že tyto kroky si vyžadují zručnosti a zkušenosti, pomůže vám, pokud je uděláte společně s poradkyní při kojení. V tomto článku si můžete přečíst, jaké kroky s poradkyní uděláte pro zvýšení tvorby mléka.

Pro zvýšení tvorby mléka je potřebné udělat více než jenom užívat bylinky, zlepšení kojení závisí od kroků, které jsou uvedeny v těchto materiálech:

Zároveň při důkladném dodržování uvedených kroků, je možné, že některé bylinné léčebné prostředky pomáhají zvyšovat tvorbu mléka. Existuje více léčiv, které zjevně zvyšují tvorbu mléka, a tedy je možné usuzovat, že některé rostliny a bylinky mohou obsahovat podobné farmakologicky účinné látky. Téměř každá krajina má nějakou bylinku, rostlinu, potravinu nebo nápoj, o které se říká, že zvyšuje tvorbu mléka. Aj bylinky mohou mít vedlejší, dokonce i závažné, účinky. Léčivá z přírodních zdrojů jsou pořád jenom léčivá a neexistuje 100% bezpečný lék. Naštěstí, díte dostává jenom nepatrné procento matčiny dávky tak, jako tomu je u většiny léků. A tak je vysoce nepravděpodobné, že by miminko mělo jakékoliv vedlejší účinky v důsledku toho, že matka užívá bylinky. Dvě bylinky, které mohou zvyšovat tvorbu mléka, jsou pískavice řecké seno a benedikt lékařský, v těchto dávkách:

Pískavice řecké seno: 3 kapsle 3-krát denně

Benedikt lékařský: 3 kapsle 3-krát denně

 

Kde si můžete bylinky koupit?

Ohledně toho, jestli tyto bylinky potřebujete užívat, se poraďte s poradkyní při kojení, která vám též bude moci říct, na kterých místech ve vašem městě kapsle s bylinkami prodávají (například v lékárnách nebo obchodech se zdravou výživou). Tyto kapsle vyrábí více firem, některé z nich mají na obalu napsané, že je nesmí užívat kojící matky, jiné mají uvedené, že se užívají na zvyšování tvorby mateřského mléka během kojení. Všechny druhy můžete během kojení užívat. Věta na obalu, která kapsle kojícím matkám nedoporučuje je v první řade ochranou výrobce, ale do mateřského mléka se z těchto bylinek dostává jenom nepatrné množství, a proto je můžou užívat i kojící matky. Někteří výrobci na obalu uvádějí nižší dávkování – důvodem je, že běžné dávkování je určené pro jiné účely použití bylinek, na použití pro zvýšení tvorby mléka, užívejte 3 kapsle 3-krát denně.

Pokud si budete kupovat kapsle řeckého sena a benediktu lékařského, kupujte si kapsle, v kterých je samostatně řecké seno a samostatně benedikt lékařský. Kapsle, které kombinují rozličné bylinky v kombinaci s řeckým senem a benediktem, mají většinou mnohem nižší účinnost.

  1. Pískavice řecké seno a benedikt lékařský pravděpodobně fungují lépe, pokud je užíváte najednou, ne jenom jeden.
  2. Pískavice řecké seno a benedikt lékařský účinkují rychle. Pokud budou opravdu fungovat, všimnete si rozdílu obvykle do 12-24 hodin od začátku užívání. Pokud ne, tak pravděpodobně nezabrali nebo neužíváte dostatečné množství a je potřebné zvýšit dávkování. Jak poznáte, že užíváte dostatečné množství pískavice? Pískavice má specifickou vůni. Pokud jí na sobě necítíte, neužíváte jí dost, i když berete 3 kapsle 3-krát denně.
  3. Pískavice řecká a benedikt lékařský pravděpodobně účinkují lépe v prvních pár týdnech než později. Nejlépe účinkují v prvním týdnu po porodu. Některým maminkám ovšem zabrali i mnoho měsíců po porodu.
  4. Jak dlouho máte užívat pískavici a benedikt? Poraďte se s poradkyní při kojení. Nejlepším ukazovatelem je zlepšení kojení, pití miminka, jeho prospívání a všeobecná spokojenost miminka. Pokud miminko dobře pije a všechno je v pořádku, můžete bylinky vysadit. Můžete přestat hned, jak se kojení zlepší, nebo můžete s užíváním přestat postupně s tím, že každý den vysadíte jednu kapsli.

Další bylinkou, kterou můžete zkusit, je moringa olejová (Moringa Olifera). Též se prodává v kapslích a můžete jí užívat dle doporučení na obalu nebo v dávce 3 kapsle 3-krát denně.

Mezi další bylinky, které se používají na zvýšení tvorby mléka, patří například lucerna (alfalfa), spirulina, jeřabina, malinový list, fenykl, pivní kvasnice, kopřiva, šatavari a pravděpodobně celá řada dalších. Některé čaje na podporu kojení mohou některým matkám pomáhat, i když nejsou známe empirické důkazy, které by podporovali jejich užívání. Některé matky tvrdí, že jim pomohli.

 

Převzato z www.mamila.sk, 2015

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předešlého svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu porušujícím Mezinárodní kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) a v znění pozdějších rezolucí WHA. Jestli nevíte, co to přesně znamená, napište nám na info@kojim.cz. Při použití článku uveďte: Převzato z www.kojim.cz.