Bolestivě nalitá zatvrdlá prsa po porodu

Dobrý den, jsem 4 dny po porodu a od včerejška mám ztvrdlá prsa a docela bolestivé. Nekojim. Chtěla jsem se zeptat co bych s tím mohla dělat? Moc děkuji

Moc děkujeme za otázku. Je nám líto, že prožíváte ttěžké chvíle. Je pravděpodobné, že se v mezičase potíže už zmírnily anebo odezněly. Může být pro vás přínosné najít si laktační poradkyni z nejbližšího okolí a být s ní v kontaktu pri případné urgentní i jiné rady. Laktační poradkyně často pořádají i podpůrné skupiny pro maminky, na kterých se můžete dozvědět spoustu informací, dostat rady konkrétně pro vaši situaci a sdílet s ostatními ženami zážitky a starosti.

Tady je seznam poradkyň: 

https://kojim.webnode.cz/laktacni-poradkyne/

K nalitým prsům a co s nima dále dělat: Nadměrnému nalití prsů přibližně 3. nebo 4. den po porodu lze předejít správným přisáním dítěte a efektivním pitím hned od začátku (podívejte se na videoukázky při použití tohoto návodu). Prevence tohoto stavu je mimořádně důležitá a spočívá v dobrém začátku kojení miminka. Je důležité, aby se miminko kojilo a také skutečně pilo mléko v prvních  dnech bezprostředně po porodu, a to i v případě císařského řezu. Pokud se vám hodně nalijí prsy, je dobré vědět, že nalití se zmírní v průběhu 1 anebo 2 dnů dokonce i bez jakékoliv léčby. Pokračujte v odstříkávání anebo odsávání. Pokud je nalití velmi silné pro jeho zmírnění vám mohou poskytnout úlevu zelné listy, které jsou lepší než led. V této situaci není dobré si prsy nahřívat. V případě potřeby vám úlevu taktéž může přinést květinková masáž, která také v této situaci může pomoci miminku, aby se přisálo anebo aby bylo lehčí odstříkávat. Třemi prsty každé ruky zatlačte na dvorec (hnědou část prsu) tak, abyste měla bradavku umístěnou ve středu a všude kolem ní jste měla prsty. Dvorec držte stlačen přibližně minutu, potom stlačení uvolněte a zkuste miminku pomoci, aby se  přisálo /začněte odstříkávat mléko. Pokud nejste schopna miminku s přisáním pomoci, začněte používat zelné listy, odstříkávat si mléko a podávat odstříkané mléko miminku. Zároveň zavolejte poradkyni při kojení, aby vám přišla s přisáváním pomoci. Přečtěte si také náš článek, když se miminko na prs vůbec nepřisává.

Přečtěte si tento podrobný návod na to, jak použít zelné listy a co dále dělat:
https://kojim.webnode.cz/news/zelne-listy-na-nalite-prsy/

Krom pomoci s přisáním miminka, zlepšením tvorby mléka a celkovou péči o miminko vám poradkyně při osobním setkání může pomoct:

- poradit jak odstříkávat mléko, jak používat odsávačku

- jak se starat o miminko, když není možné kojit

- v případě potřeby i jak zastavit laktaci

- jak správně krmit umělou výživou anebo odstříkaným mlékem, jaké způsoby krmení jsou nejzdravější

- jak vybudovat silnou vztahovou vazbu i bez kojení, na co se v případě nemožnosti kojení zaměřit

Kdykoliv se ozvěte znovu. Rádi pomůžeme. 

 

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".