Bolestivé kojení

Dcera 9 dní stará, 2400g. Kojím pouze z pravého prsu, je to extrémě bolestivé. Nevytáhne všechno mléko, tak musím po každém kojení odstříkat. Z levého prsu si vezme trochu přes klobouček, ale zdaleko to není plnohodnotná dávka. Jednou denně ji dám odstříkané mléko přes lahvičku. Ale mám pocit, že od té doby, co měla v puse lahvičku, se mi hůř přisává k prsu. Děkuji

Velmi vám doporučujeme ihned se kontaktovat s poradkyní z vašeho okolí z tohoto seznamu: https://kojim.webnode.cz/laktacni-poradkyne/

Poradkyně vám pomůže upravit polohu a přisání miminka tak, aby byla bolest minimální, někdy dokonce úplně zmizí. Bolestivost bradavek závisí od toho, jak je miminko přisáté. Podívejte se na videoukázky přisávání a pití a zkuste je napodobit. Navíc si přečtěte tento návod, jak se miminko přisává. Též se podívejte na fotografie správného přisátí. Prostudujte si aj tento materiál, kde jsou popsány obecné rady při bolestivých bradavkách. Sejděte se co nejdříve s poradkyní z výše uvedeného seznamu, která vám ukáže, jak upravit i nejmenší detaily polohy a přisání tak, aby mohlo být kojení bezbolestné.

Klíčovým krokem je využívat fyzický kontakt s miminkem, zejména kontakt kůže na kůži a společné spaní. Položte si miminko k sobě na hruď mezi prsy, vysvlečené jenom do plenky tak, abyste byly v kontaktu kůže na kůži. Můžete to dělat během spaní, když si s ním lehnete do postele anebo když si ho jenom v plence dáte do nosítka nebo do šátku na nošení dětí. Umožněte miminku, ať se v kontaktu s vámi dostatečně vyspí, a poté ho při prvních příznacích probouzení co nejdřív dávejte na prs - nechejte ho pít, pokud pije na prsu samo, a pokud přestává pít, pomozte mu získat více mléka stláčením prsu. Pokud už nepije i přes stlačování, nabídněte mu druhý prs. Pokud se pořádně napije, nechejte ho znovu se dobře vyspat v kontaktu s vámi.

Krom toho je důležité s poradkyní učinit kroky k odstranění používání kloboučků, které i když se ze začátku může zdát, že pomáhají, obvykle situaci jenom zhoršují. Také spolu proberete, jak se vyhnout použití láhve a dudlíku.

V případě potřeby dokrmovat, nejlepší způsob je dokrmovat přímo na prsu pomocí laktační pomůcky.

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".