Bolestivé kojení

Dobrý den,

mám miminko 3 týdny staré plně kojené. Od včera musím z jednoho prsu odstříkávat a mléko podávám stříkačkou přes prst. Problém je že mě bradavka šíleně bolí po přisátí (bodavá bolest) a v průběhu kojení je alespoň snesitelná. Na bradavce mám jakoby modřiny. Na druhé mám spíš jen pocit namožení.Techniku kojení nám kontrolovala sestra z novorozeneckého oddělení a prý je v pořádku ani na infekci to nevypadá. Je možné, že mám jen citlivé bradavky a malý silně saje? Je to opravdu dravec. Je možné, že si bradavky zvyknou bolest se zmírní a budu moci zase normálně kojit?

Děkuji za odpověď

 

Není jednoduché diagnostikovat, co se přesně děje na bradavkách bez možnosti vidět situaci a znát další detaily. To, co popisujete, ale určitě není způsobeno silným sáním miminka a je nepravděpodobné, že se situace zcela upraví, aniž byste odstranila příčinu bolesti a udělala další kroky pro její řešení. Prvním krokem při řešení problémů s bradavkami je vždy zlepšení polohy a přisání miminka. Zlepšení polohy je základem pro odstranění bolesti. Je nejlepší upravovat polohu během setkání s poradkyní, protože detaily přisání se často dají zlepšit až v osobním kontaktu. Je opravdu důležité zaměřit se aj na drobné úpravy přisání, protože aj ty můžou velmi ulevit od bolesti. Doporučujeme vám, abyste hned kontaktovala poradkyni z tohoto seznamu:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Poradkyně vám také pomůže najít případné další důvody ne ideálního přisání dítěte, které způsobuje „modřiny“, například přirostlou podjazykovou anebo horní uzdičku pod rtem. Také společně můžete zvážit, jestli by ve vašem případě mohlo jít aj o kvasinkovou infekci, řešení které najdete popsáno v tomto dokumentu:

https://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/kandidoza/

Kromě toho můžete do setkání s poradkyní udělat tyto kroky: Podívejte se na videoukázky přisávání a pití a zkuste je napodobit. Navíc si přečtěte tento návod, jak se miminko přisává. Též se podívejte na fotografie správného přisátí. Prostudujte si aj tento materiál, kde jsou popsány obecné rady při bolestivých bradavkách: https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/bolestive-bradavky/.

Navíc je důležité, aby miminko nedostávalo láhev, dudlík, klobouček či stříkačku - protože toto všechno může situaci jenom zhoršovat. Začněte miminko dokrmovat laktační pomůckou přímo na prsu, kterou zavedete, když uvidíte, že miminko už z méně bolestivého prsu pije méně. Případně dokrmujte z kalíšku. Přestaňte používat láhev či stříkačku (i dokrmování stříkačkou může negativně ovlivňovat přisání dítěte):  https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-lze-alternativne-dokrmovat/

Snažte se problém hned začít řešit, abyste se mohla v co nejkratší době vrátit ke kojení bez dokrmování. Pro udržení tvorby mléka odstříkávejte z nekojícího prsu minimálně 8x denně po 20 minut, přičemž alespoň jedno odstříkání by mělo být v noci.
V případě potřeby můžete do doby, než vyřešíte příčinu bolestí, užívat léky proti bolesti, např. ibuprofen, v dávkování pro dospělého dle příbalové informace.

 


Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".