Bolestivé bradavky

Dobrý den, jsem prvorodička, synovi jsou dnes tři týdny, je plně kojen a bokem dostává maximálně stříkačkou po prstu párkrát za den kmínový čaj. Používám dudlík, ale nemá ho nonstop v puse. Mám problém s bolestivostí bradavek. Bolí mě i v podprsence, mít je na volno je pro mě naprosto hrozná představa. Nejvíc mě bolí přisátí malého, kdy se opravdu svíjím v bolestech, během kojení to ustane, ale ne zcela. Pravou bradavku mám mnohem horší, dokonce jsem ji v porodnici měla do krve prasklou, takže jsme ji dali den na zahojení. Malý se mi navíc zcela vyjímečně sám odsaje a když už se to zadaří, tak je to většinou prudce, že má pocit, že mi chce bradavku urvat. Proto malého od prsu odsávám skrz malíček strčený do koutku úst, což se mi taky nedaří zcela bezbolestně. Kojím pouze v sedě, včera jsem prvně zkoušela kojit v leže na boku, ale bylo to spíš horší než lepší. 
Předem děkuji za jakékoliv vyjádření se. Kristýna

 
 

Milá Kristýno,

děkujeme za projevenou důvěru a doufáme, že vám naše rady pomohou.

Diagnostikovat a řešit bolestivé bradavky je nesmírně obtížné. Velmi vás podporujeme, abyste ihned kontaktovala a osobně se setkala s poradkyní při kojení z vaší oblasti:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Prvním krokem při řešení problémů s bradavkami je vždy zlepšení polohy a přisání miminka. Zlepšení polohy je základem pro odstranění bolesti. Je nejlepší upravovat polohu během setkání s poradkyní, protože detaily přisání se často dají zlepšit až v osobním kontaktu. Je opravdu důležité zaměřit se aj na drobné úpravy přisání, protože aj ty můžou velmi ulevit od bolesti. 

Poradkyně vám také pomůže najít případné další důvody ne ideálního přisání dítěte, například přirostlou podjazykovou anebo horní uzdičku pod rtem. Také společně můžete zvážit, jestli by ve vašem případě mohlo jít aj o kvasinkovou infekci, řešení které najdete popsáno v tomto dokumentu:

https://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/kandidoza/

Kromě toho můžete do setkání s poradkyní udělat tyto kroky: Podívejte se na videoukázky přisávání a pití a zkuste je napodobit. Navíc si přečtěte tento návod, jak se miminko přisává. Též se podívejte na fotografie správného přisátí. Prostudujte si aj tento materiál, kde jsou popsány obecné rady při bolestivých bradavkách: https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/bolestive-bradavky/.

Navíc je důležité, aby miminko nedostávalo láhev, dudlík, klobouček či stříkačku (a to ani jednou) - protože toto všechno situaci jenom zhoršuje. Přestaňte používat láhev či stříkačku (i dokrmování stříkačkou může negativně ovlivňovat přisání dítěte):  https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-lze-alternativne-dokrmovat/

Další oblast, na kterou se společně s poradkyní zaměříte je příjem mléka miminkem, protože bolest bradavek velmi často souvisí aj s pomalejším tokem mléka a jedním z kroků, které mohou pomoci, je tvorbu mléka zvýšit.

 

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".