Bolest bradavek pri kojeni

Dobrý vecer, prosím o radu dcerce budou 4 mesice. S kojenim bojujeme od narozeni ale nejak jsme všechno zvládli ale ted uz druhy den silena řezavá bolest pri kojeni az jsem brecela. Zuby nam jeste nerostou, ragady na bradávkách také nemám a technika je myslím správná. Žijeme v cizine a nikdo nam tu s kojenim neporadil jen ze to je normální, ze kojeni proste bolí. Také jsem si všimla, ze vždy po kojeni nějaký cas mam bradavku bílou jakoby byla odumřelé a kdyz ji zmacknu tak vrátí barvu. Prosím poraďte jsem zoufalá.

 

Milá Pavlo,

děkujeme za projevenou důvěru a doufáme, že vám naše rady pomohou.

Diagnostikovat a léčit bolestivé bradavky je přes internet velmi obtížné, ale pokusíme se napsat několik obecných rad. Nicméně si myslíme, že by vám velmi pomohlo setkat se a promluvit si obšírněji s poradkyní při kojení i přes videohovor, když není osobní setkání možné.

Můžete si vybrat kohokoliv z tohoto seznamu, případně můžeme s výběrem pomoct: https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Bolest, kterou popisujete, spojená se sběláním bradavky, se nazývá "syndrom bílé bradavky" anebo "vazospazmus", který vzniká přechodem z teplého a vlhkého prostředí úst miminka na studený vzduch. Obecné rady, jak tomu předejít naleznete tady: https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/bolestive-bradavky/

Nicméně, to, že tento stav vznikl až nyní naznačuje, že je pravděpodobně průvodným jevem něčeho jiného, tedy že to má příčinu, kterou je potřeba odstranit. Je možné, že trpíte kandidózou bradavek, která se může objevit aj náhle po několika měsících bezbolestného kojení a projevovat se jenom bolestivostí bez dalších příznaků. V takovém případě vám pomůže tento postup: https://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/kandidoza/.

 

Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".