Blinkání a zelená stolice 6-týdenního miminka (přejídání?)

Dobrý den, mám syna na konci šestinedělí, plně kojen. Kojím dle toho, jak si řekne (cca po 2 hodinách) a nechávám ho u prsu, dokud pije. Prsy střídám kvůli malému toku mléka, většinou i 2x během jednoho kojení (jinak je neklidný, jen cumlá nebo se odtahuje a zase se přisává). Několikrát za den se stane, že se během kojení zakucká nebo rozbrečí a následně vyblinká opravdu velké množství mléka (mám z toho dojem, že všechno, co vypil). Působí to na mě, jako by se přejedl a udělalo se mu z toho špatně, což prý není možné. Prsy mu nijak nenutím, vždy se sám chce přisát. Dalším problémem je, že má už asi týden v kuse zelenou stolici (ihned po vykonání potřeby). Naše zdravotní sestra mi řekla, že to je velkým množstvím vypitého předního mléka, a že bych měla kojit v delších intervalech (nejméně po 3h) a pouze jednou z každého prsu. Což je zase v rozporu se zásadami správného kojení. Nejím nijak velké množství mléčných výrobků ani nemám zvýšený příjem železa. Nevím, co může být důvodem a co s tím - hlen ani krev stolice neobsahuje. Moc děkuji za radu, Marie
 
Děkujeme za otázku. V tomto případě je velmi těžké přes internet přesně určit, co se děje. Velmi vám doporučujeme sejít se s poradkyní při kojení osobně. Vyberte si nejbližší poradkyni z tohoto seznamu:
 
 
Je výborné, že synovi pomáháte střídáním prsou. Správně jste vyhodnotila, že prodlužovat interval kojení, vám nepomůže, spíše naopak.
 
Obecně toto chování miminka často vidíme ve spojitosti s tím, že miminko nepije tolik mléka, kolik by potřebovalo. Někdy to znamená, že nepijí dost mléka a někdy to znamená, že dobře přibírají, ale vzhledem k jejich nastavení a konstituci by potřebovaly pít více. Buď tomu je tak už od začátku, anebo se tvorba mléka postupně snižuje, což může být nenápadný proces, který začne být vypuklý až v bodě, kdy se miminko jeví neklidné, přisává se, odsává, natahuje bradavku, až se úplně odmítne přisát. Mezi časté projevy je i horší usínání, zvracení, cucání palečku a jiné. Zvracení a zelená stolice můžou být projevem nedostatečného příjmu mléka, paradoxně. Někdy miminka přibírají až nadprůměrně, hmotnost a přibírání není v tomto případě určující.
 
Tyto kroky můžete podniknout už teď, ještě před návštěvou poradkyně:

Podívejte se na videoukázky přisávání a pití a zkuste je napodobit. Navíc si přečtěte tento návod, jak se miminko přisává. Na správném přisátí totiž závisí dobré pití miminka. Poradkyně při kojení taky překontroluje uzdičky pod jazykem a pod horním rtem, které mohou způsobovat část této situace. Též se podívejte na fotografie správného přisátí. Naučte se, jak pomoci miminku stlačováním prsu, aby vypilo více mléka.

Navíc je důležité, aby miminko nedostávalo láhev, dudlík, klobouček či stříkačku - protože toto všechno může situaci jenom zhoršovat. 

Klíčovým krokem je využívat fyzický kontakt s miminkem, zejména kontakt kůže na kůži a společné spaní. Položte si miminko k sobě na hruď mezi prsy, vysvlečené jenom do plenky tak, abyste byly v kontaktu kůže na kůži. Můžete to dělat během spaní, když si s ním lehnete do postele anebo když si ho jenom v plence na svou nahatou hruď dáte do nosítka nebo do šátku na nošení dětí. Umožněte miminku, ať se v kontaktu s vámi dostatečně vyspí, a poté ho při prvních příznacích probouzení co nejdřív dávejte na prs - nechejte ho pít, pokud pije na prsu samo, a pokud přestává pít, pomozte mu získat více mléka stláčením prsu. Pokud už nepije i přes stlačování, nabídněte mu druhý prs. Prsy můžete střídat i několik krát. Pokud se pořádně napije, nechejte ho znovu se dobře vyspat v kontaktu s vámi.


Vaše otázky jsou pro nás velmi důležité, každé odpovědi věnujeme přibližně půl hodiny, někdy více. Pokud chcete podpořit aktivity slovenského občanského sdružení MAMILA, budeme rádi za Váš příspěvek na český účet: 2200344827/2010 (FioBanka). Do zprávy pro příjemce, prosíme, uveďte "dar".