Jak se miminko přisává

Přisátí miminka je už od prvního přisátí klíčovým faktorem pro:

  • pití dostatečného množství mléka
  • regulaci toku mléka
  • ochranu bradavek před poškozením
  • spavé miminko pro to, aby se skutečně dobře napilo
  • předčasně narozené miminko nebo miminko se zdravotními těžkostmi
  • přibírání a prospívání miminka

Když je miminko správně přisáté, tak zakrývá dolním rtem a bradou větší část dvorce než horním rtem, jinými slovy nad horním rtem je vidět větší část dvorce, takto:

Jak pomoct miminku, aby se správně přisálo?

Miminka se lépe přisávají, když jsou v kontaktu kůže na kůži. Vysvlečte tedy miminko do plenky a sebe do půl pase. Díky stimulaci kontaktu kůže na kůži se jednodušeji přisávají i miminka, která se jinak nepřisávají lehce. Kontakt kůže na kůži probouzí v miminku a u maminky instinkty, které jej vedou k tomu, aby mělo zájem o kojení a díky kterým miminko stimuluje maminku ke kojení. Takovýto kontakt kůže na kůži dopřejte sobě i miminku co nejčastěji, zejména v prvních dnech anebo když je potřeba zlepšit situaci s kojením. S vysvlečeným miminkem si můžete lehnou do postele a společně spát anebo odpočívat. Některá miminka se díky tomu začnou kojit i bez toho, abyste vyvinuli jakékoliv úsilí. Kontakt kůže na kůži taktéž pomáhá při zvyšování tvorby mléka.

Správnému přisátí na prs může pomoct držet miminko v příčné poloze. Dle této fotografie zkuste miminko přisát na prs:

Jestli chcete miminko přisát na pravý prs, použijte levou ruku. Vaše miminko by mělo ležet na předloktí vaší levé ruky, loktem pevně přidržujte zadeček miminka ke svému boku. Všemi prsty podepřete hlavičku miminka tak, že všechny prsty budete mít spolu pod líčkem miminka a palec bude směřovat k oušku miminka. Miminko by mělo být mírně nachýlené směrem vzhůru k prsu a jeho horní ret by měl být před přisáním v jedné linii s bradavkou. Předloktí vaší ruky by mělo být rovnoběžné s tělíčkem miminka. Jak dosáhnout správné přisátí vám prakticky pomůže laktační poradkyně.

Miminku můžete před přisáním projít bradavkou po horním rtu z jedné strany na druhou tak, aby co nejvíce otevřelo ústa. Brada miminka by už v této fáze měla být blízko prsu, tak aby se při přisátí dotkla prsu jako první, a aby aj po přisátí mezi nosem miminka a prsem zůstal prostor. Díky tomu bude mít miminko zakloněnou hlavičku a díky tomu bude lépe pít.

Podívejte se taky na videa a fotografie správného přisátí.

Přečtěte si také podrobný popis příčné polohy a správného přisátí určen pro zdravotníky.

 

Převzato z www.mamila.sk

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předešlého svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu porušujícím Mezinárodní kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) a v znění pozdějších rezolucí WHA. Jestli nevíte, co to přesně znamená, napište nám na info@kojim.cz. Při použití článku uveďte: Převzato z www.kojim.cz.