Jak dokrmit dítě na prsu

Kdy dokrmovat?

Ještě předtím, než začnete dokrmovat, poraďte se s poradkyní při kojení a společně nalezněte způsoby, jak zvýšit tvorbu mléka. Odstraňte příčiny, pro které se tvorba mléka mohla snížit a udělejte všechny kroky pro to, aby se zvýšila. Pokud je dokrmování skutečně nevyhnutelné, upřednostněte dokrmování přímo na prsu laktační pomůckou. Zároveň s dokrmováním učiňte kroky pro zvýšení tvorby mléka tak, abyste mohla přestat dokrmovat. Pokud to situace umožňuje, udržení výlučného kojení je mimořádně důležité.

Čím dokrmovat?

Někdy se předpokládá, že dokrmování umělým mlékem je jediná možnost, ale není to tak. Snažte se získat mateřské mléko od dárkyně. Díky darovanému mateřskému mléku se můžete vyhnout použití umělé výživy. Pokud chcete vědět, proč je mateřské mléko tak důležité, podívejte se na složení mateřského mléka ve srovnání s umělým mlékem.

  1. Pokud je vašemu miminku 1, 2 nebo 3 dny, ve většině případů postačují jednoduché úpravy kojení k tomu, aby vypilo potřebné množství mateřského mléka. V prvních dnech miminka pijí malá množství mléka, protože se rodí s malým žaludkem. Pokud je dokrmování opravdu nevyhnutelné, je v první řade potřebné zvážit možnost dokrmování vlastním odstříkaným mateřským mlékem (je normální v prvních dnech odkapávat malinká množství, vezměte si malou nádobu), a v druhém případě darovaným mateřským mlékem. V případě, že ani jedna možnost není k dispozici, třetí možnost je dokrmit 5 % roztokem glukózy. V prvních dnech se použití umělého mléka dá vyhnout lehce a je to důležité.
  2. Pokud je vašemu miminku více než 4 měsíce a potřebujete dokrmovat, místo umělého mléka použijte normální jídloV tomto věku je běžné čerstvé jídlo mnohem lepší než umělé mléko. Pokud už dokrmujete umělým mlékem, začněte ho nahrazovat jídlem. Příkrmy v tomto věku můžete podávat lžičkou anebo prstem.
  3. Po 6. měsíci nepotřebuje miminko, které jí dostatečné množství dostatečně rozmanitých potravin, žádné umělé mléko i v případě, že není kojeno.

Jak dokrmovat?

Nejlepší způsob dokrmování je přímo na prsu - laktační pomůckou. Proč?

  • Protože miminko se učí kojit kojením.
  • Protože maminka se učí kojit kojením.
  • Protože z pohledu miminka je pořád na prsu.
  • Protože i přes dokrmování miminko nadále pije z prsu.
  • Protože miminko se učí zlepšovat pití z prsu a neučí se jiným způsobům sání. Není potřeba používat láhev.
Přečtěte si náš článek o tom, proč na dokrmování nepoužívat láhev.
 

Co je to laktační pomůcka?

Laktační pomůcka je způsob, jak dokrmit miminko přímo na prsu. Můžete si ji jednoduše sestavit doma. Jde o cévku, která mléko přivádí k bradavce a dítě díky ní pije dodatečné mléko i mléko z prsu.

Shlédněte tuto video ukázku zavádění a použití laktační pomůcky.

Ve zdravotnických potřebách si kupte cévku s označením CN-01:

Její zadní strana:

Dávejte si pozor, ať si nekoupíte hrubší cévku (nekupujte CV-01 a jiné). Uzávěr dolního konce cévky, kterým je cévka uzavřena, je potřebné odstřihnout, aby nebránil toku mléka. Tento konec ponořte do nádoby s mlékem, kterým chcete miminko dokrmit. Použití cévky na prsu vám ukáže poradkyně při kojení.

Cévka je ponořena v nádobě s mlékem na dokrmení miminka:

Cévku je možné vložit do jakékoliv nádoby:

Prs mírně odsuneme a cévku zavedeme do úst miminka:

Druhý konec cévky se nachází v ústech miminka:

Čím lépe bude dítě přisáté, tím více mléka získá, používání této laktační pomůcky tak bude snazší a tím spíše budete moci s dokrmováním přestat.

Přečtěte si aj detailní článek pro zdravotníky o tom, jak se vyhnout použití láhve prostřednictvím dokrmovaní laktační pomůckou přímo na prsu.

 

Autor a revize: Jack Newman, MD, FRCPC 1995-2005
Převzato z www.mamila.sk, 2015

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předešlého svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu porušujícím Mezinárodní kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) a v znění pozdějších rezolucí WHA. Jestli nevíte, co to přesně znamená, napište nám na info@kojim.cz. Při použití článku uveďte: Převzato z www.kojim.cz.