Bolestivé bradavky

Nejlepší léčbou bolestivých bradavek je prevence. Nejlepší prevencí je přisát dítě správně od prvního dne. Matky a děti, které jsou bezprostředně po porodu v kontaktu kůže na kůži během první hodiny nebo dvou se většinou přisají samé a jejich přisátí je správné. Podívejte se taky na materiál Jak se dítě přisává.

Bradavky jsou bolestivé obvykle v důsledku jedné nebo dvou příčin. Buď dítě nemá správnou polohu a není správně přisáté, nebo dítě nesprávně saje, anebo se jedná o kombinaci obou situací. Děti se však učí správně sát tím, že získávají mléko z prsu, když jsou dobře přisáté. Učí se kojit kojením. A tak problémy se sáním jsou často způsobené špatným přisáním. Infekce (způsobená Candidou albicans) může být také příčinou bolestivých bradavek. Poranění způsobené slabým přisáním a neúčinným sáním bolí nejvíce tehdy, když se dítě přisává a obvykle se v průběhu kojení zmírní. Bolest způsobená kandidózou se v průběhu krmení zvětšuje a může přetrvávat i po kojení. V případě bolesti způsobené špatnou technikou sání, ženy popisují ostrou řezavou bolest. Bolest při kandidóze je často popisována jako pálivá, ale nemusí mít tento charakter. Pozdější nástup bolestivosti bradavek poté, co již krmení nebyla bolestivá dává signál, že bolest je pravděpodobně způsobená kvasinkovou infekcí, ale bolest může být  i nabalená na bolest pramenící z jiné příčiny. Trhlinky mohou vzniknout v důsledku kvasinkové infekce. Dermatologické problémy mohou být také příčinou bolestivosti bradavek s pozdějším nástupem. Existuje vícero dalších příčin bolestivých bradavek.

Správná poloha a správné přisátí

(Podívejte se taky na materiál Jak se dítě přisává)

Není ojedinělé, že ženy mají potíže s polohou a přisáním dítěte. Správná poloha usnadní dobré přisátí, snižuje pravděpodobnost, že dítě bude „mít plyny“ a stejně tak umožňuje dítěti kontrolovat tok mléka. Špatné přisátí může vyústit v problém, kdy dítě nepřibírá přiměřeně,  krmí se často,  nebo má koliku. Shlédněte videa o tom, jak přisát dítě a  jak zjistit, zda dítě získává mléko  a jak používat stláčení prsu.

Dobrá poloha usnadňuje dobré přisátí. Mnohé detail přisávání se dostaví automaticky, když má dítě především správnou polohu.

Na začátku může být pro mnohé matky nejlepší použít příčnou polohu při přisávání dítěte. Při kojení z levého prsu držte dítě svou pravou rukou, zatlačte na zadeček dítěte předloktím tak, abyste dlaň a prsty nasměřovali vzhůru (směrem ke stropu). Takto usnadníte držení dítěte a hmotnost dítěte bude více tlačit na předloktí než na zápěstí anebo ruku. Při takovémto držení miminka též pomůžete tomu, aby se dítě nasměřovalo správně tak, aby se správně přisálo. Ruka svou dlaní podepírá tvář dítěte zespodu (nepodepírá ramínka a není pod krkem). Spojení mezi ukazovákem a palcem by mělo být za šijí dítěte (ne za hlavou). Dítě bude při vašem těle téměř úplně horizontálně orientované, s hlavičkou mírně zakloněnou dozadu a mělo by být tak natočené, aby jeho hruď, bříško a stehýnka byli oproti vám mírně vytočené vzhůru tak, aby se na vás miminko mohlo dívat. Prs držte v levé ruce, s palcem nahoře a ostatními prsty pod prsem, dostatečně daleko od bradavky a dvorce bradavky.

Dítě by se mělo přisávat k prsu s hlavou mírně zakloněnou dozadu. Potom bradavka automaticky směřuje k podnebí úst dítěte.

Přisávání

 1. Pomozte dítěti, aby otevřelo doširoka ústa. To dosáhnete, když dítěti zlehka projdete bradavkou po horním rtu (ne po spodním), zatímco bradavka stále směřuje k hornímu podnebí, udělejte to jenom tak, abyste trošku poškádlili od jednoho koutku ke druhému. Nebo můžete hýbat hlavičkou dítěte tak, abyste prošli po bradavce, pro některé matky je toto jednodušší. Počkejte na to, než dítě otevře ústa, jako kdyby zívalo. Když přikládáte dítě k prsu, jeho brada by se měla dotýkat prsu. Neotáčejte dítě tak, aby bradavka směřovala do středu úst. Namísto toho by měla bradavka směřovat do podnebí dítěte.
 2. Když dítě otevře ústa, použijte předloktí, kterým ho držíte na to, abyste ho přisunuli přímo na prs (nevytáčejte tělem dítěte). Nebojte se a udělejte to rychle. Nebojte se, že by se dítěti těžce dýchalo. Pokud je ve správné poloze a správně přisáté, bude dýchat bez problémů, protože nosánek bude daleko od prsu. Pokud nedokáže dýchat, odtáhne se od prsu. Pokud nedokáže dýchat, přisátí není správné.
 3. Pokud bradavka bolí, použijte ukazovák a zatlačte ním dolů na bradu dítěte, aby se jeho dolní ret vyvrátil ven. Toto možná budete muset dělat během celého krmení, ale obvykle to není potřebné. Bolest se obvykle zmírní. Nedávejte dítě na prs a dolů z prsa vícekrát, abyste dosáhli dokonalé přisátí. Pokud dáte dítě 5-krát na prs a dolů a bolí to, budete mít 5-násobně víc bolesti a, co je horší, 5-násobně víc poranění. Upravte přisátí, když ho dáváte na druhý prs nebo při následujícím krmení.
 4. Ten samý princip platí, když sedíte nebo ležíte při dítěti a používáte fotbalovou polohu nebo kolébkovou polohu. Pomozte dítěti, aby ústa otevřelo doširoka, nedovolte mu, aby se přisálo jenom na bradavku, ale přisuňte jej na dvorec bradavky (hnědá část prsu) tak, aby mělo v ústech co největší část dvorce (ne nevyhnutelně celý dvorec).
 5. Neexistuje normální délka jednoho kojení. Pokud máte otázky, obraťte se na poradkyní při kojení.
 6. Správně přisáté dítě bude pokrývat větší část dvorce svým spodním rtem než horním.

Podívejte se také na videoukázky kojení.

Vylepšete sání dítěte

Dítě se učí správně sát kojením a tím, že získává do úst mléko. Použití umělých náhrad prsu v prvních dnech po porodu nebo špatné přisátí ihned od začátku může způsobit, že sání dítěte bude neúčinné anebo nevhodné pro kojení. Zdá se, že některé děti potřebují jen čas k tomu, aby nezapomněly účinné sání. Nácvik sání anebo krmení po prstu (viz videa Krmení po prstu a pohárkem) může pomoci, ale všimněte si, že dát dítě dolů z prsu a namísto toho jej krmit po prstu není dobrý nápad a mělo by se použít jen jako poslední možnost.

Vazospazmus: „Když dám dítě  dolů z prsu, bradavka mi zbělá“

Bolest spojená s tímto zbělením bradavky je často popisována matkami jako „pálivá“ e všeobecně začíná až po dokončení  krmení. Může trvat několik minut anebo delší dobu. Bradavce vrátí její normální barva, ale potom začíná nová bolest, kterou matky obvykle popisují jako "pulzující" bolest. Pulzující část bolesti může trvat sekundy anebo minuty a bradavka může dokonce znovu zblednout. Zdá se, že příčinou je spazmus cév  (často nazývaný „vazospazmus“ anebo Raynaudův  fenomén, syndrom bílé bradavky) v bradavce (když je bradavka bílá) a poté následuje uvolnění těchto cév (když se bradavce vrátí její normální barva). Někdy tato bolest přetrvává také potom, co už bradavky v průběhu kojení nebolí a matka má bolest jen po krmení, ale ne v jeho průběhu. Co je možné udělat?

 1. Dávejte velký pozor, aby se dítě přisálo k prsu správně. Tento typ bolesti je téměř vždy spojený a pravděpodobně i způsobený tím, co způsobuje větší bolest v průběhu krmení. Nejlepší terapií tohoto vazospazmu je léčba jiných příčin bolesti bradavek. Když je odstraněná hlavní příčina bolesti bradavek, vazospazmus také odezní.
 2. Teplo (horká látka, lahev s horkou vodou, fén na vlasy) aplikované na bradavku hned po nakojení může předejít reakci anebo ji zmírnit. Suché teplo je obvykle vhodnější než vlhké teplo, protože vlhké teplo může způsobit další poškození bradavek.
 3. Příležitostně jsme museli doporučit orální lék (nifedipin), abychom předešli tomuto typu reakce. Taktéž můžete použít vitamín B6.

Všeobecná opatření pro bolestivé bradavky

 1. Bradavky se mohou nahřívat krátkou dobu po každém kojení, za použití  fénu na vlasy, nastaveného na nejnižší stupeň.
 2. Bradavky by se měly vystavovat co nejvíce působení vzduchu, vyjímkou je, když má matka vazospazmus.
 3. Když není možné vystavovat bradavky na vzduch, je možné nosit plastové sběrné mističky (ne kloboučky na bradavky), aby byly bradavky chráněné před třením oblečení. Vložky do podprsenky udržují na bradavce vlhkost a mohou tak způsobit poškození. Mají také tendenci přilepit se na poškozené bradavky. Když vám vytéká mnoho mléka, můžete nosit vložky na sběrných mističkách.
 4. Někdy mohou pomoct masti.  Když používáte mast, použijte jen velmi malé množství po kojení a neumývejte ji. My používáme univerzální mast na bradavky, považujeme ji za velmi účinnou. Přečtěte se o ní více v Protokole pro léčbu kandidózy. Je dobré si uvědomit, že když se na bradavky používá mast nebo krém, nedostává se k nim už víc vzduch.
 5. Neumývejte si bradavky často. Denní koupání/sprcha úplně stačí
 6. Když dítě přibírá dobře na hmotnosti, není důvod pro to, aby se muselo krmit na obou prsou při každém kojení. Ušetří vám to bolest a urychlí hojení, když budete krmit dítě jen na jednom prsu při každém krmení.  Pomůže stláčení prsu, když už  dítě samo nepolyká, aby i nadále dostávalo mléko. Možná to zvládnete v průběhu několika krmení, ale ne více. Ve velmi těžké situaci je možné použít laktační pomůcku na dokrmování (v první řadě odstříkaným mlékem), aby dítě dokončilo krmení na první straně. Přerušit kojení by mělo být úplně poslední možností, kterou zkusíte.

Pokud jste se pokoušela řídit těmito všeobecnými pokyny a i přesto  nejste schopná přisát dítě k prsu kvůli bolesti, stále je možné pokračovat v kojení po dočasném (3-5 denním) přerušení, během kterého se vám bradavky vyléčí. V průběhu této doby by bylo lepší, kdybyste dítě nekrmili přes umělou náhradu prsu (lahví nebo kloboučkem). Je samozřejmě lepší pro vás i dítě, když je dítě krmené vaším odstříkaným mlékem. Použijte techniku krmení po prstu anebo krmení z pohárku. Toto je ale poslední možnost a dát dítě dolů od prsu  by se nemělo dělat bez vážného důvodu. 

Kloboučky na bradavky se NEDOPORUČUJÍ, protože možná dočasně pomohou, avšak obvykle nepomohou vůbec (často se jen zdá, že by mohly pomoci). Použitím kloboučků se může dramaticky snížit tvorba mléka, dítě může začít být nespokojené a nepřibírat dobře na hmotnosti. Když si jednou dítě na kloboučky zvykne, možná se jej již nepodaří vrátit zpět na prs. Ve skutečnosti mnoho žen, které vyzkoušely kloboučky kvůli bolestivým bradavkám, zjistily, že jim kloboučky vůbec nepomohly.

 

Materiál Sore Nipples, 2009

Napsal a upravil: Jack Newman, MD, FRCPC, 1995-2005 ©

Revize: Jack Newman MD, FRCPC IBCLC a Edith Kernerman, IBCLC, 2008, 2009©

Překlad: 2015

Převzato z www.mamila.sk

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předešlého svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu porušujícím Mezinárodní kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) a v znění pozdějších rezolucí WHA. Jestli nevíte, co to přesně znamená, napište nám na info@kojim.cz. Při použití článku uveďte: Převzato z www.kojim.cz.